Konuşmacılar

Alphan Eröztürk

Kamu ve Dış İlişkiler Müdürü
ÇEVKO Vakfı

Şişli Terakki Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm’ünden 1994 yılında mezun oldu. Aynı bölümde “Türkiye’de Ambalaj Atıkları Geri Kazanımı” konulu tezi ile “yüksek mühendis” unvanını kazandı.

1995 yılından bu yana atık yönetimi, geri kazanım, sürdürülebilirlik, çevre yönetim sistemleri, genişletilmiş üretici sorumluluğu uygulamaları ve ilgili mevzuat çalışmaları üzerinde çalışmaktadır. ProEurope, EXPRA ve ISWA gibi konularının lider organizasyonlarında aktif görev almakta, çalışma grubu başkanlıkları yapmaktadır. TOBB’un Ambalaj ve Dayanıklı Tüketim Malları Meclisleri üyesidir. Ulusal ve uluslararası kongre ve dergilerde birçok makalesi ve sunumu bulunmaktadır.

ÇEVKO Vakfı’nda yaklaşık 20 yıldır görev yapmakta olup halen Kamu ve Dış İlişkiler Müdürlüğü görevini sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.


Anıl Yılmaz

Verimlilik Genel Müdürü
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

2011 yılından buyana Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Verimlilik Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Avrupa Verimlilik Merkezleri Birliği Başkan Yardımcılığı ile Dünya Verimlilik Bilimi Konfederasyonu, Bilkent Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi, Türkiye Bilişim Derneği ve Türkiye Kalite Derneği gibi çeşitli kuruluşlarda yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir.

Kariyerine uzman yardımcısı olarak başladığı Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığında çalıştığı yaklaşık 20 yıl boyunca Planlama Uzmanlığı, Daire Başkanlığı, Müsteşar Danışmanlığı ve Devlet Bakanı Danışmanlığı görevlerinde bulunmuştur. Yarı zamanlı üniversite öğretim görevlisi olarak e-ticaret, sistem analizi ve tasarımı dersleri vermiştir.

TED Ankara Koleji ve Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunudur. Bilkent ve Vanderbilt Üniversitelerinden ekonomi ve işletme yüksek lisans dereceleri almıştır.


Atilla Demir Yerlikaya

Kurumsal İlişkiler Direktörü
Coca Cola İçecek

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Atilla D. Yerlikaya, on yılı aşkın bir süre gazetecilik ve yayıncılık yaptıktan sonra Philip Morris SA ve Shell şirketlerinde üst yönetim kademelerinde görev almıştır.

2007 yılından bu yana Coca-Cola İçecek Kurumsal İlişkiler Direktörlüğü görevini yürüten Yerlikaya, DEİK Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı, Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi ve Türkiye-Kırgızistan İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi Türkiye Network’ü Başkan Yardımcısı ve Kurumsal İlişkiler Enstitüsü Başkanı’dır.


Aylin Çiçek

Ambalaj Atıkları Şube Müdürü
Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı

Anadolu Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden 1999 yılında mezun oldu. Ambalaj atıkları,Belediye atıkları,atık elektronik eşyalar ,bitkisel atık yağlar,atık madeni yağlar,tehlikeli yağlar ve kalite yönetimi konularında kendini geliştirmiş ve bu konularda uzmanlaşmıştır.

17 yıldır T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda çalışmakta olup ,çeşitli kademelerde görev yapmıştır.

Halen Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı’nda Ambalaj Atıkları Şube Müdürü olarak görevine devam etmektedir.

Evli ve 1 çocuk annesidir.


Doç. Dr. Ayşe Uyduranoğlu

İşletme Fakültesi - Ekonomi Bölümü
Bilgi Üniversitesi

Ayşe Uyduranoğlu İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Doktora derecesini İngiltere’de bulunan Exeter Üniversitesi’nden almıştır. İlgi alanları Çevre Ekonomisi, Avrupa Birliği Çevre Politikası, Sürdürülebilir Ulaşım ve Çevre Vergileri’nden oluşmaktadır.

2016-2017 yılları arasında Exeter Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak çalışmıştır. TÜBİTAK tarafından desteklenen emisyon ticareti projesi de dahil olmak üzere bazı projelerin yürütücülüğünü yapmıştır.


Dr. Belma Soydaş Sözer

Biyokütle Enerjisi Grup Koordinatörü
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü

1979 yılında Konya’da doğmuştur. Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2009 yılında ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümünde doktora eğitimini tamamlamıştır. Doktora eğitimi sırasında TÜBİTAK bursuyla 6 ay süreyle Amerika Birleşik Devletleri Colorado Üniversitesi’nde ziyaretçi araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Membran ve malzeme sentezi-karakterizasyonu konularında bilimsel yayınları, kongre ve seminer bildirileri bulunmaktadır.

2002-2009 yılları arasında ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümünde araştırma görevlisi, 2009-2013 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak görev yapmıştır. Halen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nde Biyokütle Enerjisi Grup Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk annesidir.


Burcu Ünüvar

Ekonomik Araştırmalar Müdürü, TSKB

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda Ekonomik Araştırmalar Müdürü olarak görev yapan Burcu Ünüvar lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi’nde, Uygulamalı Ekonomi ve Finans alanındaki yüksek lisans derecelerini ise sırasıyla Danimarka’da Copenhagen Business School ve ABD’de Washington State University’de tamamladı.

Kariyerine 2004 yılında yatırım bankacılığında başlayan Ünüvar, 2006-2013 arasında ekonomik araştırmaları yönetti. Sonrasında akademik hayata geri dönen Ünüvar, TSKB’deki yeni görevinden önce Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tam zamanlı Öğretim Görevlisi olarak ders verdi. Ünüvar’ın akademik çalışma alanları arasında finansal iktisat ve para politikası yer alıyor.


Celal Toprak

Başkan
EGD Ekonomi Gazetecileri Derneği

Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda master yaptı. Gazeteciliğe Ankara’da Son Havadis Gazetesi’nde başladı. İstanbul’da Türk Haber Ajansı ve ANKA’da mesleğini yapmaya devam etti. Ardından Akşam Gazetesi, Tercüman Gazetesi gibi birçok gazetenin ekonomi yönetmenliği yaptı. Cem Medya Grup Başkanı olduktan sonra Artı Bir TV Grup Başkanlığını yaptı. TVEM televizyonunda program hazırlayıp sundu.

Meslek örgütlerinde ve sivil toplum örgütlerinde çalıştı. Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin genel başkanlığını yapıyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde aktif bir üye olarak başladığı çalışmaları sonrası bu örgütün genel sekreterliğini yaptı. Halen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi...

Sektörle ilgili birçok STK, Üniversiteler ve firmaların değişik konferanslarında konuşmacı ve yönetici olarak yer aldı. Beş yılı aşkın süredir İstanbul Aydın Üniversitesi'nde ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde ‘’Ekonomi Haberciliği’’ dersleri veriyor. Yeni nesil TV olan Kanalekonomi.com web TV’de Genel Yayın Yönetmeni ve Gözlem Gazetesinin İstanbul Temsilcisidir. Çok sayıda sendikadan çalışma dünyasına katkı ödülleri ve ekonomi ile ilgili çok sayıda sivil toplum örgütünden ödüller aldı. Akdeniz Bölgesi’nde tarım turizmine ilişkin yazılarından dolayı yılın gazetecisi seçildi.


Ceren Akdağ

Sunucu

Ceren Akdağ, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'nden mezun olduktan sonra medya dünyasında ilk çalışmalarına 2000 yılında ATV'de başladı.

2013 yılı Mart ayına kadar Habertürk ekranlarında yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği siyasetten, spora, edebiyattan, sağlığa hayata dair tüm konuları işlediği, ünlü konuklarını ağırladığı hafta içi her gün “Hayatın İçinden” programını yaptı. Daha sonra Bersay İletişim Grubu’nda, Medya İlişkileri ve İçerik Yönetimi Bölüm Yöneticisi, görevini üstlendi.

SkyTürk360’ın ekran yüzü teklifi ile Ekim ayında televizyona geri dönüş yaptı. Her gece hem gündemin son analizlerinin olduğu hem de keyifli sohbetlerin gerçekleştiği, ünlü yüzlerin yer aldığı "Son Bakış" programını hazırlayıp sundu. Aynı kanalda "Hafta sonu Aşkına", programıyla hem gündem hem de eğlence programıyla devam etti. Daha sonra, TRT Haber'de hafta içi her gün yayınlanan "Sözün Özü" programıyla gündeme dair sohbetler gerçekleştiren sevilen ekran yüzü Ceren Akdağ kulvar değişikliği yaparak Aralık 2014 başı itibariyle TRT Spor ile anlaştı. Akdağ TRT Spor’da hafta içi her gün sporun her alanını kapsayan haberler ve konuklar ile “Sporda Bugün” programını sundu. 2015 Mayıs ayı itibariyle TRT Haber kanalına geçen sunucu, Türkiye’deki yabancı büyükelçilerin hayatlarını konu alan “Elçiye Zeval Olmaz” programıyla her Cumartesi ekrana geldi. Halen marka danışmanlığı, yapımcılık, sunuculuk ve köşe yazarlığı yapmaktadır. Sunucu en son Beyaz TV ekranlarına yayınlanan Beyaz Magazin programında hafta içi her sabah canlı olarak moderatörlük yapmıştır.

Sunucu aynı zamanda birçok lansman, kongre ve özel organizasyonlarda Türkçe ve İngilizce moderatörlük (MC) yapıyor.

Çok sayıda sendikadan çalışma dünyasına katkı ödülleri ve ekonomi ile ilgili çok sayıda sivil toplum örgütünden ödüller aldı.

Akdeniz Bölgesi’nde tarım turizmine ilişkin yazılarından dolayı yılın gazetecisi seçildi.


Çetin Ünsalan

Televizyoncu

Meslekte 24 yılı geride bırakan Çetin Ünsalan, dergiden gazeteye, internetten televizyonculuğa kadar her alanda, muhabirlikten köşe yazarlığına, editörlükten haber yayın yönetmenliğine kadar uzanan bir çizgide farklı görevler yaptı. Son 15 yıldır televizyonda ekonomi haberciliğini yürütüyor.

3 bini aşkın canlı yayında ana haber sonu yorumdan, özel ekonomi programlarına, açık oturumlardan fuarlardan canlı yayınlara kadar farklı formatlarda haberciliğini sürdürdü. Yazılı basında ekonomi dergileri dışında Ekonomik Durum, Forum Diplomatik ve Tercüman gazetelerinde görev yapan Ünsalan, görselde de Expochannel, Business Channel, Kanal Biz ve Ulusal Kanal’da gazeteciliği sürdürdü.

Kanaltürk’ün yayın ortağı olarak kurulan Shopping TV projesinde de Yayından Sorumlu Müdür olarak hizmet veren Çetin Ünsalan, Kanal Biz döneminde haftada bir gün SkyTürk’de, Ulusal Kanal döneminde de sırasıyla BJK TV ve KRT’te haftalık programlar yaptı. 4 Kasım 2016 tarihine kadar Ulusal Kanal’da hafta içi her gün yayınlanan Ekopolitik programını hazırlayıp sundu. Halen KRT Kültür TV’de pazartesi akşamları Ekonomi Gazetecisi Selçuk Geçer ve Ekonomist Oğul Aktuna ile birlikte ‘3GEN’ programıyla yayıncılığını sürdürüyor.

Ünsalan, (www), reelpiyasalar.com, paraanaliz.com, bilgeyatirimci.com, ulusalkanal.com.tr, kurultay.net sitelerinde ve Edirne Ahval Gazetesi’nde hafta içi her gün, köşe yazarlığı yapıyor. Bir dönem Aydınlık Gazetesi’nde de köşe yazarlığı yapan Çetin Ünsalan, halen sektörel yayınlar olan AYSADVizyon ve Saraciye Dergileri’nde Yazı İşleri Müdürlüğü, haber portalı reelpiyasalar.com’da da Genel Yayın Yönetmenliği görevlerini yürütüyor.


Dr. Christoph Scharff

Circular Economy Coalition for Europe

Christoph Scharff 1984'ten beri atık yönetimi alanında araştırma ve uygulamalar yapmaktadır. İktisat doktorasına sahip olan Scharff, Avusturya'da ambalaj atıklarının ayrı toplanmasına yönelik sistemlerin kurulmasında önemli bir rol oynamıştır.

Christoph Scharff Avrupa'nın ambalaj atıkları alanında önde giden Genişletilmiş Üretici Sorumluğu programlarından ARA AG'nin CEO’luğunu ve Başkanlığını 2008'den beri yürütmektedir. Viyana Teknoloji Üniversitesi atık yönetimi kürsüsünde fahri profesör ünvanına sahip olan Scharff’ın bu alanda yayınladığı birçok ulusal ve uluslararası yayın bulunmaktadır.

Christoph Scharff 2000-2002 döneminde Uluslararası Katı Atık Birliğinin (ISWA) Başkanlığını yapmıştır. Bugün ISWA Onursal Üyesidir. 2015'te Avrupa Döngüsel Ekonomi Koalisyonunu (CEC4Europe) kurmuştur.


Ecz. Fügen Soykut

Bilim, Ruhsatlandırma ve Kamu İlişkileri Direktörü - L'Oreéal

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde lisans eğitimini tamamlayan Fügen Soykut, kariyerine Unilever şirketinde yılında Kalite Yönetimi bölümünde uzman olarak başladı. Kalite Yönetimi Supervizör görevinden sonra Unilever şirketinin Kozmetik Biriminde Araştırma Sorumlusu ve Araştırma Yöneticisi görevlerinde bulundu.

2002 – 2008 yılları arasında Türkiye’nin ekonomik saç bakımı kategorisinde lider İPEK markasının Ürün ve Proses Geliştirme ,Kalite Güvence ve Ruhsatlandırma Yöneticiliği görevini üstelendi. 2009 yılından bu yana  sırasıyla L’Oreal Türkiye – Bilim ve Ruhsatlandırma Direktörü, Bilim, Ruhsatlandırma ve Tüketici Danışma Hatları Direktörlüğü görevlerinde bulunmuş ve 2015 yılsonu itibariyle üstlendiği L’Oreal Türkiye –Yönetim Kurulu Üyesi olarak Bilim ,Ruhsatlandırma ve Kamu İlişkileri Direktörü görevini halen sürdürmektedir.

Ayrıca çeşitli dernek ve kurumlarda görev almaktadır:
Kozmetik Ve Temizlik Ürünleri Sanayicileri  Derneği: Yönetim Kurulu Üyesi
Çevko Çevre Konuma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfı: Yönetim Kurulu Üyesi                                                                          
YASED ,RVD .TOBB ve  benzeri mesleki dernek ve kuruluşlar  :çalışma grubu ve komitelerde L’Oreal Temsiliyeti
Sağlık Bakanlığı,Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ,Gümrük ve Ticaret Bakanlığı : L’Oreal Temsiliyeti.

Sürdürülebilir Çevre, Sürdürülebilir Bilim, Tarihte Sürdürülebilirlik özel ilgi alanlarıdır.


Gianpiero Nacci

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliğinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı - EBRD

Sürdürülebilir Enerji ve Sürdürülebilir Üretim alanlarında 20 yılı aşkın deneyime sahiptir. Politecnico di Torino’da Makine Mühendisliği ve Almanya, Oldenberg Üniversitesi’nde Yenilenebilir Enerji alanlarında Master yapmıştır.

Nacci, 2003 yılında EBRD bünyesine katılmadan önce Enron, Fiat Engineering ve Hindistan’daki IT Power’da çalışmıştır. EBRD’de, Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği Departmanı Başkan Yardımcısı ve İklim Finansmanı, Doğrudan Finansman ve İklim Direnci takımlarının lideridir.


Hasan Arslan

Başkan Yardımcısı
EGD

Hasan Arslan, 1979 yılında Samsun’da doğdu.

Arslan, lise eğitimini Samsun’da tamamlaması sonrasında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümün’den mezun oldu.
İş hayatına 2002 yılında TRT’de Yapım ve Yönetmen Yardımcısı olarak başlayan Arslan, 2004’te İBB bünyesine geçerek 5 yıl boyunca Basın Danışmanlığı görevini yürüttü.

Arslan, 2009 yılında muhabir olarak başladığı Anadolu Ajansı’nda, 2014’te Finans Haberleri Editör Yardımcılığı görevini üstlendi.

Halen aynı görevi yürüten Arslan, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkan Yardımcılığının yanı sıra Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) üyesidir.

EGD “Ekonomi Basını Başarı Ödülleri“ yarışmasının jüri üyeliğini de yapan Arslan, ayrıca üniversitelerin İletişim Fakültelerinde gazetecilik eğitimleri vermektedir.

Arslan, İngilizce bilmektedir.


Hüseyin Karamehmetoğlu

Genel Müdür
Pınar Su

1968 Erzurum doğumlu olan Sn. Hüseyin Karamehmetoğlu, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur.

Çalışma hayatına 1990 yılında Unilever’de Satış Elemanı olarak başlayan Sn. Karamehmetoğlu, Yaşar Topluluğu’na 1993 yılında Yapaş A.Ş.’de Satış Yönetmeni olarak katılmış ve sırasıyla Satış Şefliği, Bölge Müdür Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür. Eylül 1999 - Ekim 2002 tarihleri arasında Yaşar Birleşik Pazarlama A.Ş.’de Ankara Bölge Müdürlüğü, Kasım 2002 - Aralık 2010 tarihleri arasında Doğu Direktörlüğü görevini yürütmüştür. Ocak 2011 tarihinden bu yana Pınar Su Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Aynı zamanda SUDER Ambalajlı Su Üreticileri Derneği ve ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfının Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir.

Evli ve iki çocuk babası olan Sn. Karamehmetoğlu, İngilizce bilmektedir.


Konca Çalkıvik

Genel Sekreter
SKD Sürdürülebilir Kalkınma Derneği

İş yaşamına 1989'da Standard Chartered Bank, kredi operasyon bölümünde başlayan Konca Çalkıvik, 1990'da Eczacıbaşı Topluluğu'na katıldı. Eczacıbaşı Topluluğunda, Yapı Ürünleri Grubu bünyesinde 3 yıl yeni yatırımların planlanması konusunda çalıştıktan sonra VitrA Karo'nun kuruluşunda görev aldı.

VitrA Karo'da, 1993-1996 arasında üretim ve satış arasındaki koordinasyonu yürüttü. 1996'da aynı kuruluşta Dışsatım Müdürü oldu. 2006'ya kadar VitrA markalı karo seramik ürünlerinin tüm dünyada satış organizasyonunu kurdu ve yönetti. 2006'da VitrA Karo'da Pazarlama Müdürlüğü görevini üstlendi. Türk seramik sektörünün dünyaya tanıtılması amacıyla Türkiye Seramik Federasyonu'na bağlı olarak kurulan Seramik Tanıtım Komitesi'nde aktif rol aldı. 2010-2012 arasında, pazarlama müdürlüğü görevini yürütürken inovasyon ve sürdürülebilir kalkınma konularına da odaklandı.

Mart 2012'de İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği'nde (SKD) Proje Yöneticisi olarak göreve başladı, iletişim ve yeni üye kazanılması ile ilgili konularda da çalıştı. 2013 Şubat ayında SKD Genel Sekreteri olarak atanan Çalkıvik, halen bu görevini sürdürmektedir. Boğaziçi Üniversitesi, İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilim ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olan Konca Çalkıvik çok iyi derecede Almanca ve İngilizce bilmektedir.


Mario Schembri

Yönetim Kurulu Üyesi
EXPRA

Müh. Mario Schembri'nin çevre alanında yirmi yıldan uzun deneyimi bulunmaktadır. Atık yönetiminde önde giden uzmanlardan biridir. Strateji politikaları, etki değerlendirmeleri, kamu ihaleleri, kamu ve özel sektörde atık azaltımı ve geri dönüşüm uygulamalarının teşvik edilmesi dahil olmak üzere atıkla ilgili bir çok projede çeşitli seviyelerde çalışmıştır.

Mario Schembri milyonlarca Avroluk projelerde baş uzman pozisyonunda çalışmış olup sıklıkla atık konusunda düzenlenen uluslararası toplantılara konuşmacı olarak katılmaktadır. Mühendislik eğitiminin ardından Çevre Yönetimi alanında yüksek lisans yapmıştır. Mario Schembri, 2005'teki kuruluşundan beri Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu kuruluşu GreenPak'ın İcra Kurulu Başkanlığını (CEO) yapmaktadır. Malta Ticaret Odası çevre grubu üyeliğinin yanısıra Brüksel'de bulunan, ambalaj ve ambalaj atıkları geri kazanım ve geri dönüşüm sistemlerine yönelik kâr amacı gütmeyen şemsiye kuruluş olan Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu Birliği EXPRA'nın yönetim kurulunda yer almaktadır.


Mehrali Ecer

İklim Değişikliği Dairesi Başkanlığı
Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Mehrali ECER, Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.
2004 – 2006 yılları arasında BOTAŞ Bakü Tiflis Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Proje Direktörlüğünde Çevre Denetçisi olarak çalıştı.

2006 yılında Mülga Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünde Çevre Mühendisi olarak göreve başladı. Halen; Çevre ve Şehircilik Bakanlığında,  Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü, iklim değişikliği ile ilgili ulusal ve uluslar arası faaliyetler, konularında çalışmaktadır.

2007 yılında İkim değişikliği I. Ulusal Bildirim ve Sera gazı emisyon envanterinin hazırlanması çalışmalarına katıldı. 2008 yılında Bakanlık bünyesinde oluşturulan “Kyoto Protokolü Esneklik Mekanizmaları ve Diğer Uluslararası Emisyon Ticareti Sistemleri” Geçici Özel İhtisas Komisyonu çalışmalarına katıldı. 2009 yılında Ulusal İklim Değişikliği Stratejisi çalışmalarına katıldı. Japonya’da, JICA tarafından düzenlenen “Kyoto Protokolü Esneklik Mekanizmalarına Yönelik Kapasite Geliştirme” adlı 2 aylık eğitim programına katılım sağladı. Ayrıca; 2007 yılından beri Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında gerçekleştirilen uluslar arası toplantılara katılım sağlamaktadır. Mehrali ECER, evli ve 2 çocuk babasıdır.


M. Mete İmer

Genel Sekreter
ÇEVKO Vakfı

İlk, orta ve lise öğrenimini T.E.D. Ankara Koleji’nde tamamlayan M. Mete İMER, O.D.T.Ü. Makina Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra Fulbright bursuyla gittiği A.B.D’nin Ohio State Üniversitesi’nden Yüksek Lisans derecesi aldı.  İMER’in İngiltere Hull Üniversitesi’nden Lisansüstü İşletme Sertifikası da bulunmaktadır.

Çalışma yaşamına 1988 yılında A.B.D.’de çokuluslu bir şirkette başlayan M. Mete İMER, Türkiye’ye dönmeden önce Belçika’da da çalıştı.  İMER, 2003 yılında ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı Genel Sekreterliği’ne getirilmeden önce Türkiye’de çeşitli uluslararası şirketlerde mühendislik ve yöneticilik yaptı.


Pelin Cengiz

Gazeteci - Yazar

23 yıldır çeşitli dergi ve gazetelerde gazetecilik yapıyor. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1994 yılında Dünya Gazetesi’nde başladı; İntermedya dergi grubu, Günaydın, Doğan Grubu, Star ve Vatan bünyesinde çalıştı. 2007-2015 yılları arasında çalıştığı Taraf gazetesinde editörlük, yazarlık ve ekonomi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

2009 yılından bu yana çevre, iklim değişikliği, ekoloji, enerji politikaları alanlarında yazılar yazıyor. Today’s Zaman gazetesinde de köşe yazıları yazdı. Açık Radyo’da Ekonomi&Ekoloji adlı haftalık programı var. Bağımsız Gazetecilik Platformu P24’te (platform24.org) yayınlanmış makaleleri bulunuyor. Halen haberdar.com sitesinde köşe yazarı.


Rosa Trigo Fernández

Teknik ve İnovasyon Müdürü
ECOEMBES

Rosa Trigo, Madrid Üniversitesinden kimya doktorası, Katalonya İleri Kimya Enstitüsü (CSIC) Plastik ve Kauçuk Bölümünden Polimerler alanında yüksek lisans derecesine (MSc) sahiptir. Kariyerine 1995'te plastik sektöründe, Plastik ve Çevre Vakfında plastik atıkları alanında yönetim, danışmanlık ve iletişim projeleri geliştirerek başlamıştır.

1997'de katıldığı Ecoembes'te şu anda Teknik ve Yenilik Direktörü olarak görev yapmakta olup görevleri arasında yönetim sistemi tasarlama, geliştirme ve işletme; ayırma tesislerinde üretim; malzeme kalite kontrolü ve atık bileşen analizi; geri kazanılan tonlarca atığın yönetimi ve geri dönüşüm sektöründeki yolculuğu ile yurtdışı projeler ve araştırma geliştirme projeleri yer almaktadır. Çeşitli okullarda atık yönetimi dersleri vermekte, konuyla ilgili ulusal ve uluslararası çevre forumlarına konuşmacı olarak katılmaktadır. Arıtma sistemlerinin iyileştirilmesi ve evsel ambalaj atıklarının geri dönüşümünü amaçlayan Avrupa Teknik Çalışma Grubunda yer almaktadır.


Rüştü Bozkurt

Gazeteci - Yazar

1943 yılında doğdu. Bursa Eğitim Enstitüsü (1965) ile Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni (1971) bitirdi. Eskişehir Tunalı Ortaokulu’nda on yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Web Ofset Grubunun Eskişehir’de yayımladığı Sonolay Gazetesi’ne geçti.

Bursa Eğitim Enstitüsü Öğrenci Derneği, Türkiye Milli Talebe Federasyonu ve Türkiye Öğretmenler Sendikası Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. Eskişehir Sanayi Odası’na 'araştırmacı' olarak katıldı. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde öğretim üye yardımcılığına atandı. Bu kurumda doktora çalışmalarını tamamladı (1982).

Türkiye Şişecam Fabrikaları A.Ş. Planlama Müdürlüğünde görev aldı (1982). Şişecam’da Planlama Uzmanı, Müdür Yardımcısı, Müdür ve Genel Sekreterlik görevlerini üstlendi. 1975 yıllarından bu yana küçük ve orta ölçekli işyerlerinin sorunları üzerine odaklandı. Gözlemlerini gazete ve dergi yazılarıyla paylaştı.

Çalışmaları, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin “Nezih Demirkent Ödülü”, “Ekonomi Gazetecileri Derneği Yılın Köşe Yazarı Ödülü”, “MÜSİAD Yılın Ekonomi Yazarı Ödülü”, KOSGEB’in KOBİ’lere sürekli katkı yapanlara verdiği özel ödülüne, Ekonomi Bakanlığı ve TİM’in “İnovasyonun Tanıtımına Katkı Yapanlar Ödülü”ne değer bulundu. Çok sayıda STK’dan sektörlere katkı ödülleri aldı. Dünya Gazetesi’nde 1981 yılından bugüne sürekli yazmaktadır. Ayrıca STK’ların meslek dergilerinde ‘yönetim” yazıları yayımlanmaktadır.


Selim Tansuğ

Unilever Ev ve Kisisel Bakım Ürünleri Tedarik Zinciri Direktörü

Selim Tansuğ Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra Sabancı Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği eğitimi görmüştür. Üniversiteden mezun olduğu 2004 yılında, Unilever ailesine Unilever Orta Asya Bölümü Planlama Sorumlusu olarak katılmıştır. Tansuğ, Unilever’de sırasıyla, Depolama ve Dağıtım Müdürlüğü, Müşteri Servisi Müdürlüğü, Yeni Dondurma Fabrika Proje Direktörlüğü, Fabrika Direktörlüğü görevlerini üstlenmiştir. Son olarak ise Ev ve Kisisel Bakım Ürünleri Tedarik Zinciri Direktörü olarak hem Gebze Fabrikası’ndan hem de Unilever’in Konya’da yapmış olduğu son yılların en büyük Hızlı Tüketim Ürünleri yatırımı olan Konya Projesi’nden sorumlu olarak çalışmaktadır.

Selim Tansuğ, evli ve 1 kız çocuk babasıdır.


Stéphane Arditi

Politika Müdürü
European Environmental Bureau

Stéphane Arditi, Avrupa çapında 150'den fazla çevre STK'sını bir araya getiren Avrupa Çevre Bürosunda (EEB) Döngüsel Ekonomi politika yöneticisi olarak çalışmaktadır. EEB'ye katılmadan önce Stéphane Fransa ve Birleşik Krallık'ta özel sektörde Kalite/Yalın danışmanlığı yapmıştır. Ayrıca Fransa'da sürdürülebilir kalkınma politikasının inşası ve değerlendirilmesine yönelik enerji verimliliği konulu akademik araştırma programlarına katılmıştır. Günlük faaliyetleri arasında enerji ve kaynakların korunması ve atık önleme amaçlarını güden döngüsel ekonomi iş modellerinin, politika araçlarının ve yenilikçi uygulamaların tanıtılıp yaygınlaştırılması yer almaktadır.